غرب از رویا تا واقعیت (جلد 6) آمریکا محور شرارت

جهان آمریکایی، جهان جنگ

(تام انگلهارد و نیک تورس)

نگلارندگالن این کقاله با قطعی دانستن شروع جنگی جدید در سال 2010 از سوی آمریکا سوالاتی را مطرح می کنند که پاسخ به آنها سر نخ هایی به مردم آمریکا داده و از آنها می خواهد که چشم های خود را باز کنند. این سوالات عبارتند از:

آیا نیریوهای آمریکایی در افغانستان بهای نهایی خواهد بود که پرداخت می شود؟

تا پایان سال 2010، حجم حضور آمریکا در پاکستان تا چه اندازه خواهد بود

سال جدید برای طرح های پایگاه سازی پنتاگون در مناطق جنگی به چه معنا خواهد بود؟

آیا آمریکا و اسرائیل جلوی قدرت یابی ایران را می گیرند؟

چه چیزی در سال 2010 ما را غافلگیر خواهد کرد.

 

اشتهای بی پایان آمریکا برای خونریزی

(مظفر اقبال)

اکنون جنبش‌های «ضد جنگ» نام آشنایی است که هر روزه در رسانه‌ها از آنها نام برده می‌شود. این گروه‌ها که عمدتا پس از آغاز جنگ عراق شکل گرفتند، پس از گذشت چند سال از اشغال این کشور، خود، با بحران هویت و ایدیولوژی رو‌به‌رو هستند و کارآیی خود را در سازمان‌دهی اعتراض‌ها از دست داده‌اند. البته این گروه‌ها در مورد حمله به افغانستان، هیچ‌گاه حرکت چشم‌گیری نداشتند و علت اصلی آن هم فضای آکنده از التهاب آن زمان در جامعه امریکا و کشورهای اروپایی بود.

از سوی دیگر، حضور طولانی مدت نیروهای اشغالگر پس از سرنگونی حکومت‌های حامی تروریست در این کشور و سر کار آمدن دولت‌های مردمی، اکنون مورد اعتراض بیشتر محافل بین‌المللی و حتی داخلی خود آنهاست. آنچه آشکارا می‌توان دریافت، این است که مسیله اشغال و حضور در این کشورها، بسیار فراتر از مسایلی چون مبارزه با تروریسم است که آن را می‌توان از ژرفای سخنان مقام‌های کشورهای درگیر جنگ دریافت.

 

نسل کشی در حرکت آهسته

(آلن هارت)

حمله اسراییل به نوار غزه و محاصره این منطقه سبب وارد آمدن تلفات بسیاری به یک و نیم میلیون فلسطینی ساکن در این منطقه به ویژه کودکان شد. سکوت قدرت‌های جهانی و بیشتر کشورهای غربی در قبال این فاجعه که نویسنده با عنوان «نسل‌کشی خاموش» از آن یاد می‌کند، موجب آزادی عمل بیشتر رژیم صهیونیستی در اعمال مجازات‌های خود‌خواسته علیه مردم فلسطینی نوار غزه شده است.

سیاست خارجی واشینگتن: زیاده خواهی با دست های بسته

(مایکل کلیر)

در ایالات متحده امریکا، کمتر ریییس جمهوری به زمامداری رسیده است که اهداف سیاست خارجی‌اش به بلند پروازی آقای باراک اوباما بوده باشد. او که زمام امور را در ژانویه ۲۰۰۹، درست زمانی در دست گرفت که اعتبار بین‌المللی ایالات متحده به طور جدی خدشه ‌دار شده بود، در نظر داشت با پرداختن به طیف گسترده‌ای از معضل‌هایی همچون خلع سلاح هسته‌ای، صلح میان اسراییل و فلسطین، بهبود مناسبات با روسیه، سازش و آشتی میان «غرب» و دنیای اسلام، وجهه و آبروی از دست رفته را به کشورش بازگرداند. انگار این همه بس نبود که وی آرزو داشت توجه خویش را به مسایلی مانند فقر در جهان و تغییرات آب و هوایی معطوف کند که حکومت آقای جورج دبلیو بوش تا حدود زیادی آن‌ها را نادیده گرفته بود

ماشین جنگی ایالات متحده؛ گران قیمت و هراس انگیز

(فلوید جی . مک کی)

تلاش دولت بوش برای افزایش تعداد نظامیان و بودجه جنگ عراق، پرسش‌های زیادی را برای کارشناسان مسایل حوزه سیاسی و نظامی به‌وجود می‌آورد. مالیات‌دهندگان امریکایی و مردم بی‌دفاع عراق و افغانستان، قربانیان اصلی این افزایش نجومی بودجه‌های نظامی ارتش امریکا هستند. با این حال، لابی قدرتمند ابرشرکت‌های سازنده تجهیزات دفاعی را باید طرف‌های پیروز این وضعیت دانست. همچنین طرح‌های بلندپروازانه مقام‌های پنتاگون برای دست‌یابی به سلاح‌هایی بسیار پرهزینه و پیشرفته، پرسش‌های فراوانی را مطرح می‌کند.

افزایش گسترده بودجه‌های نظامی و تقاضا برای جهت خرید تسلیحات جدید جنگی گران‌قیمت، یکی از مسایل فرا‌روی کاخ سفید است. در حالی که بودجه نظامی امریکا در سال 2001 میلادی، 300 میلیارد دلار بود، این بودجه در سال 2007 میلادی به 530 تا 569 میلیارد دلار رسیده است. به علاوه، بخش مهمی از این بودجه صرف قراردادهای نظامی غیرقابل کنترل و حساب‌رسی می‌شود.

 

هزینه سرسام آور ارتش های جهان

(آمیتاپ پال)

مبالغ هنگفتی که دولت‌ها هر ساله برای اهداف نظامی خود مصرف می‌کنند، با سرعت قابل توجهی رو به افزایش است. در این میان، وضعیت امریکا که بودجه نظامی‌اش در سال 2008، ده درصد نسبت به سال قبل افزایش داشت، از دیگر کشورها وخیم‌تر است. چین و هند با وجود نیاز و فقر قابل توجه مردمشان، بزرگ‌ترین واردکننده تسلیحات بوده‌اند.

خصوصی سازی جنگ

(گرگ گوما)

نفوذ و نقش‌آفرینی شرکت‏های خصوصی صرفا به حوزه اقتصادی دولت امریکا محدود نمی‏شود. امروزه در عرصه نظامی، شاهد حضور ناملموس پیمان‌کاران خصوصی و شرکت‏های بانفوذی هستیم که بخش مهمی از وظایف ارتش امریکا را بر عهده‏ دارند و این همان چیزی است که در نظر منتقدان و کارشناسان، «خصوصی‏سازی خزنده تجارت جنگ» نامیده می‏شود؛ پدیده‏ای که با محول ساختن وظایف نظامی به شرکت‏های خصوصی، از یک سو، از حجم فعالیت‏ها و نیز خسارت‌های ارتش امریکا می‏کاهد و از سوی دیگر، سودهای سرشاری نصیب شرکت‏ها می‏سازد.

زمانی استفاده از سریازان مزدور، کاری کثیف و غیراخلاقی محسوب می‏شد و دولت‏ها در صورت به کار گرفتن آنها، از پذیرش و اذعان به آن، اجتناب می‏ورزیدند. امروزه، همین دولت‏ها آشکارا خواستار عقد قرارداد با پیمان‏کاران نظامی خصوصی و محول ساختن هرگونه اقدام نظامی به آنها هستند و این، همان چیزی است که نشریه فاینشنال تایمز آن را «خصوصی‏سازی خزنده تجارت جنگ» نامید.

در عراق، پس از نیروهای ارتش امریکا، شرکت‏ها و پیمان‌کاران، تامین‌کننده بیشترین نیروهای نظامی و امنیتی هستند. تقریبا پانزده هزار نیروی خصوصی در این مجموعه حضور دارند. برخی از این نیروها به سیستم‏های تسلیحاتی پیشرفته‏ای مجهزند که تنها خود ارتش امریکا آنها را در اختیار دارد. آمارها بیانگر آن است که تاکنون بیش از 20 میلیارد دلار یعنی حدود یک سوم بودجه ارتش امریکا در عراق و افغانستان، به این پیمان‌کاران و نیروهای خصوصی پرداخت شده است.

 

آخر الزمان در راه است(فاجعه اتمی)

(روبرت اس. مک نامارا)

هر روز، در حالی که ما مشغول کارهای روزانه خود هستیم، رییس‏جمهوری موظف است در مدت 20 دقیقه تصمیم بگیرد که آیا باید یکی از ویرانگر‏ترین سلاح‏های جهان را استفاده کند یا خیر. اعلام جنگ علیه یک کشور به تصویب کنگره نیاز دارد، ولی برپا کردن یک فاجعه اتمی تنها به تصمیم رییس جمهوری و مشاوران او بستگی دارد که تنها در 20 دقیقه گرفته می‏شود. چهل سال است که شرایط همین‌گونه است.

بمب های خوشه ای ، یادگار ما در سرتاسر دنیا

(فریدا بریگان)

در سایه استفاده گسترده نیروهای غربی از بمب‌های خوشه‌ای از زمان جنگ‌های جهانی اول و دوم تا جنگ‌های بالکان، ویتنام، افغانستان، عراق و لبنان، ما همچنان شاهد قربانیان کاربرد این سلاح‌های مرگ‌بار در این مناطق هستیم. این بمب‌ها که معمولا درصد زیادی از آنها پس از استفاده، منفجر نمی‌شوند، تا ده‌ها سال، همچنان سبب کشته و مجروح شدن شهروندان غیرنظامی در مناطق استفاده شده می‌شوند. نویسنده این مقاله با یادآوری این نکته که امریکا به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده این بمب‌ها، تاکنون به هیچ‌یک از پیمان‌های منع ساخت و گسترش این تسلیحات کشتار جمعی نپیوسته است، خاطرنشان می‌کند شلیک 000/200/1 بمب خوشه‌ای کوچک به خاک لبنان در 72 ساعت پایانی جنگ اخیر لبنان و اسراییل را باید فاجعه‌ای بشری و ضدانسانی به شمار آورد.

تبلیغات ؛ سرباز عملیات روانی آمریکا

(فلوید مک کی)

نویسنده به بهانه افشای پرداخت رشوه یک موسسه پیمانکار ارتش آمریکا در عراق به روزنامه نگاران عراقی، به بررسی نقش تبلیغات روانی در سیاست های جنگ افروزانه دولت ایالات متحده پرداخته است. استفاده از روش هایی نظیر برچسب زنی ، هراس افکنی ، ادعاهای واهی و پرداخت رشوه به روزنامه نگارانو شبکه های رادیویی تاریخچه ای پر فراز و نشیب در دهه های اخیر داشته است.

فروپاشی اخلاقیات غربی

(پل گریک روبرتز)

هر چه از جنگ‌های پیدا و پنهان امریکا در گوشه و کنار جهان بیشتر می‌گذرد، ابعاد تازه‌ای از واقعیت‌های جاری در این جنگ‌ها و نیز اثرگذاری آنها بر جان و روان امریکاییان هویدا می‌شود. رخ دادن مکرر بی‌اخلاقی‌های بدیع در میدان‌های جنگ و نیز در حوزه‌های مختلف حیات اجتماعی مردم امریکا، نشان‌دهنده آغاز روند جدیدی از افول اخلاقیات در جوامع غربی به طور عام و جامعه امریکا به طور خاص است. آنچنان که در این مقاله می‌خوانیم، ارتکاب اقدامات غیر اخلاقی از سوی دولت‌های امریکا و بی‌مجازات ماندن آنها به بهانه‌های مختلف، زمینه را برای ایجاد بی‌اخلاقی‌های دیگر در حوزه‌های گوناگون فراهم آورده است. یکی از نمونه‌های مهم این افول اخلاقی را گذشته از میدان‌های جنگ، در مسابقات اتومبیل‌رانی جهانی می‌توان جست‌وجو کرد که چندی است با وجود تمامی موازین اخلاقی، به کارگیری شگردهایی همچون به کشتن دادن رقیب برای پیروزی خود، به امری معمول تبدیل شده است.

 

قانونی شدن شکنجه، روح ملت ها را به تاراج می برد

(فیلیپس انگلبرت)

به دنبال حوادث 11 سپتامبر سال 2001، دولت امریکا به نام مبارزه با تروریسم و یافتن عاملان این حوادث، تلاش کرد با لوکس و بی‌مصرف نشان دادن مفاد کنوانسیون ژنو، انجام شکنجه‌های مختلف را برای گرفتن اطلاعات از زندانیان بین‌المللی دستگیر شده توجیه کند. برهنه کردن زندانیان، حمله سگ‌ها به آنان، سوءاستفاده‌های جنسی، آویزان کردن، جلوگیری از خوابیدن، ضرب و جرح و شلاق زدن، وارد کردن شوک برقی به اندام‌های حساس بدن، افراد را تا سرحد مرگ زیر آب نگاه داشتن و در نهایت، قرار دادن زندانیان برهنه در سردخانه‌ها، بخشی از اقداماتی است که در این راستا انجام می‌گیرد. نویسنده با نگاهی به پژوهش‌های علمی صورت گرفته و تجربه‌های ماموران سابق سازمان‌های اطلاعاتی معتقد است این اطلاعات دریافت شده از زندانیان هیچ ارزشی ندارد و نمی‌تواند سندی برای محاکم قضایی داشته باشد. به علاوه، قانونی شدن شکنجه را باید به تاراج بردن روح و وجدان و خرد جمعی ملتی دانست که انجام دادن آن را پذیرفته است.

و اینکه مادری لباس رزم می پوشد

(کلود یاکندی)

در سایه جنگ عراق و حضور هزاران سرباز زن امریکایی در این جنگ فرسایشی و طولانی، مسیله مشارکت زنان نظامی در این نبرد و آثار و نتایج آن با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شده است. موافقان و مخالفان این موضوع، دلایل مختلفی را برای سخنان خود مطرح می‌کنند، ولی همگی بر این نکته واقفند که در سایه ساختار خاص دستوری ارتش و وجود سوءاستفاده‌های جنسی نیروهای همکار در ارتش، وضعیت زنان نظامی با چالش‌های زیادی روبه‌روست. البته افشای این تجاوزها نیز موقعیت زنان را می‌کند.

نفت یا امنیت اسرائیل؟

(استیفن جی اسنیگوسکی)

با آغاز حمله نظامی ارتش آمریکا و متحدانش به عراق و اشقال این کشور، بسیاری از تحلیل گران سیاسی اعلام کردند دستیابی به به منابع نفت عراق و به دنبال آن، افزایش قدرت سیاسی آمریکا در دنیا، مهمترین اهداف لشکر کشی این کشور به عراق بوده است.

بریندان اونیل پیش از آغاز جنگ عراق در روزنامه کریستین ساینس مانیتور اظهار نظر کرده بود که «برای بسیاری از افرادی که در نهضت‏های ضدجنگ فعالیت می‏‌کنند، این ایده که بوش با هدف اشغال منطقه خلیج [فارس] و دست‏اندازی به منابع نفتی، این جنگ را طراحی کرده است، کاملا پذیرفته شده است.» همچنین منتقد چپ‏گرای جنگ عراق، نوام چامسکی معتقد است: «کاملا روشن است که منابع انرژی عراق مهم است. در این مورد حتی نمی‏توان تردیدی داشت. عراق یکی از اصلی‏ترین منابع نفت و گاز دنیا به شمار می‏رود که دومین ذخیره نفت دنیا را داراست و در قلب منابع نفتی خلیج [فارس] واقع است. همچنین به یاد داشته باشید که پیش‏بینی‏های اطلاعاتی ایالات متحده حاکی از آن است که در آینده، دو سوم منابع انرژی دنیا، از این منطقه استخراج خواهد شد».

چگونه جنگ مداوم به روش زندگی آمریکایی تبدیل شده است؟

(دیوید برونویک)

از نظر نویستنده این مقاله، اشاره های مقام های دفاعی آمریکا به جنگ و به کراگیری اصطلاحات جدیدی همچون «تهدیداتی که در افق و آن سوی افق» قرار دارند، نشان می دهد نگاه زمامداران این کشور به جنگ به کلی با نگاهی که بنیانگذاران این کشور به جنگ داشتند، تغییر کرده است.به عبارت دیگر برای این زمامدارن جنگ به یک شیوه زندگی تبدیل شده استکه بدون آن نمی توان زیست.

/ 0 نظر / 31 بازدید